Zpráva z vision questu

Je brzy ráno. Skoro ještě tma, jen východní obzor je světlejší než ostatní nebe. Za chvíli vykoukne slunce.

Od base kampu sem nahoru k lesu pomalu stoupá skupinka 20 chlap(c)ů. Jdou potichu a soustředěně. Někdo z nich se těší, někdo má obavy. Všichni ale v sobě mají dost odvahy a rozhodnosti, aby odešli do samoty lesa a na čtyři dny a čtyři noci “zmizeli” pro ostatní z tohoto světa.

Za chvíli, za svítání, vstoupí do lesa, do ”prázdna”. Každý do svého “prázdna” a tam se potkají sami se sebou. Jako se ještě nikdy nepotkali. V největší otevřenosti, pravdivosti a upřímnosti, které budou schopni.

Odpojí se na čtyři dny a čtyři noci od všeho, na co jsou zvyklí. Od všeho, co jim dává (zdánlivou) jistotu a pocit (zdánlivé) kontroly. Od všeho, co definuje jejich (zdánlivou) identitu. Zřeknou se sociálních kontaktů, pojmu o čase, pohodlí technosféry a dokonce i jídla. S sebou mají jen dostatek vody na pití, plachtu na postavení přístřešku, spacák, zápisník, pár drobností a nejnutnějších svršků.

Až odejdou a překročí práh, zůstanou sami, se sebou, s přírodou, s vesmírem,…

S čím se za úsvitu pátého dne vrátí, je zatím tajemství.


Je brzy ráno. Skoro ještě tma, jen východní obzor je světlejší než ostatní nebe. Za chvíli vykoukne slunce.

Z lesa se postupně vynořují Muži. Prožili na svém sóle, v přírodě, sami se sebou, čtyři dni a čtyři noci.

Jsou unavení, hladoví, rozcuchaní, bledí anebo opálení, smrdí,.. ale všichni do jednoho mají v očích radost a živost. Mají jiskru života v oku. I přes nějaké to vnější opotřebování je vidět, že jsou probuzení, oživení. Mají za sebou nějakou tu bouřku, vedro, zimu, vítr, slunce, tmu,..ale hlavně setkání se sebou samým.

Poznali o sobě, že jsou schopni dokázat víc, než si kdy dokázali představit.

Poznali, kdo (taky) jsou, jaké jsou jejich dary, co jsou jejich stíny. Ujasnili si svoje životní hodnoty, co je pro ně to podstatné a co je to “ostatné”. Zkalibrovali si přístroje. Zjistili si, co od svého života, v dlouhé perspektivě, chtějí dostat a co pro to chtějí vykonat.

Každý z nich si z lesa přinesl, co potřeboval (ne to, co chtěl, ale to, co potřeboval).

Každý něco jiného, něco individuálního, něco svého. Někdo to má v kristalicky jasné a pevné podobě, někdo ještě jen jako směr v mlze.

Všichni ale dospěli. Přešli (vědomě i nevědomě) do další fáze svého života, a nic už nebude jako předtím. Proces běží.

Do lesa odešli chlap(c)i ve věku od 24 do 50 let.

Z lesa se, každý z nich vrátil jako MUŽ.


VisonQuest, nebo spíš hledání smyslu v přírodě, je “vrcholem” výcviku Mužská síla. Každý muž by měl (podle mě) takovým přechodovým rituálem ve svém životě projít. (Pro)Aktivně, s přípravou, s kontextem, s parťáky. Jinak ho do vyšších úrovní života iniciuje sám život. To ale někdy může dost bolet. Jak toho “chlapce”, tak i lidi, kteří s ním spolužijí. Stane se to třeba, když se chlap(c)ovi narodí dítě. To už bývá pozdě učit se převzetí odpovědnosti za svojí rodinu, ta už má být převzatá… Dalším podobný spontánní iniciátor je “krize středního věku”.

Není to ale jen negativní tlak zvenku, co volá muže do výcviku a na “hledání smyslu”. Je to často i nenaplněná potřeba doručit světu to nejlepší, co v nás je. Víme, cítíme, že nežijeme svůj plný potenciál, ale přístup k němu je “utajen”. Takový roční průzkum sebe sama a čtyřdenní “reset” dokáže potenciál objevit, pojmenovat a najít způsob, jak ho doručit.

Máš-li zájem, dozvědět se o sobě víc, koukni sem:

Na živo si můžeme o vision questu popovídat na Introvečeru výcviku Mužská síla

A o výcviku Mužská síla na Moravě, v Čechách a na Slovensku se dočtete více kliknutím na odkazy.

Karel Tůma (průvodce výcvikem Mužská síla v Čechách a na Moravě)

Karel Tůma
Průvodce mužských kruhů a výcviků, průvodce procesem hledání vize. Skupinový, individuální a firemní mentor. Vyškolený ve vedení councilu (poradního kruhu), systemických konstelací, individuální systemice, praktické kineziologii a dalších metodách osobního rozvoje. Několik let asistence a vedení skupin výcviku Mužská síla. Na svém vlastním rozvoji, na nalézání správných odpovědí na svoje vlastní “Proč?” pracuje odjakživa. Zralý muž s jiným úhlem pohledu. Taky otec, manžel, normální uzemněný chlápek s více než padesátiletou praxí života.

Nejcennějším (tedy podle mě), co má člověk k dispozici, je možnost volby. Možnost volby odlišuje člověka od naprosté většiny ostatních živých tvorů. Volíme, vybíráme si téměř neustále… od toho, co si dáme teď jídlu nebo jaký si koupit mobil až po to, co svojí energií budeme podporovat a co ne a nakonec až třeba po “bez čeho nemá smysl žít”.

Výzvou je, vybírat si pokud možno vědomě a s odpovědností za (vý)následky svojí volby. A taky pokud možno bez omezení, programů, zvyků a kulturních a rodinných předurčení a jiných “dogmat”. Volit to, co podporuje Život, jeho rozvoj a prosperitu.

Největším smyslem života pak je, volit si tak, aby moje činy a můj vliv na okolí (moje stopa) měly pozitivní dopad na mě samotného, na moje nejbližší okolí i na celou komunitu.

K tomu tak nějak patří i “péče o vědomí” ostatních lidí. O něj pečuji jako mentor mužského kruhu, osobní mentor, ale i jako otec, manžel, kolega v práci nebo třeba chlapík, co čeká na stejný autobus jako ty…