A FAKT TI TO FUNGUJE?

Dostal jsem záludnou otázku: „Proč nechodit do mužského kruhu nebo na Výcvik Mužská síla? Co tam hrozí a o co by mohl člověk přijít?“ Vždycky jsem spíš odpovídal na otázku: „Proč na výcvik jít?“ Výzvu přijímám a tady je několik bodů, proč do výcviku nebo mezi vědomé chlapy nejít.

Takže: Především (ale nestane se to asi hned první večer) přijdeš o iluze.

  • Třeba o iluzi, že jsi lůzr… V případě, že tě nikdy ani nenapadlo, že bys mohl být lůzr, mohlo by se ukázat, že (v něčem) lůzr jsi.
  • Taky můžeš přijít o iluzi, že všechno v tvém životě je „v naprostém pořádku“. V případě, že máš iluzi, že je všechno v tvém životě „v nepořádku“, možná zjistíš, že to až tak není.
  • Pravděpodobně tě potká zjištění, že asi bude třeba zvednout zadek, vyvinout úsilí a něco na svém životě změnit. Zase tu ale platí i opačné, že pokud stále něco měníš a opravuješ, zjistíš, že i tuto strategii je možná načase změnit.
  • Velice nebezpečné (až na hranici hazardu) je to, že by se ti mohl rozšířit obzor a že bys mohl „zažít poněkud jinou realitu“ a zahlédnout, že tvoje hodnoty a představy o životě jsou poněkud mimo střed, mimo i pro tvé optimální hodnoty.
  • Můžeš zažít „traumatizující“ zážitek, kdy odhalíš, že všechna tvoje slavná vítězství a úspěchy (nebo prohry) jsou ve srovnání s … úplná blbinka.
  • Třeba zjistíš, že to, co momentálně považuješ za neměnné a skálopevné pravdy, je ve skutečnosti jinak, a že naopak některé pravdy jsou opravdu, ale opravdu skálopevné a nadčasové (v horizontu dlouhých generací).
  • Může se ti stát, že přijdeš na to, že tvůj táta není vůl a že stojí za to mu zavolat a potkat se s ním, a že když ti děda jako malému klukovi něco říkal, platilo to tenkrát a tvoje děti tomu dnes nerozumí, i když jim to opakuješ do (jejich) zblbnutí.
  • Může se taky stát, že když vypočítáš, co všechno pro rodinu děláš a obětuješ, tak ti kruh řekne, že jsi vůl a že bys měl taky trochu koukat na sebe a svoje potřeby, a ty nebudeš (v první chvíli) ani tušit, co vlastně pro sebe chceš a potřebuješ.
  • Může na tebe dopadnout depka z toho, že ačkoliv už jsi přečetl tolik knih, byl na tolika přednáškách a retreatech, jediné co platí, je to, jaký jsi opravdu a že jen „ukázaná platí“ (kdo nezná tento termín, znamená to – platí to, co dokážeš žít ne to, o čem dokážeš/umíš mluvit)

Sečteno podtrženo – to, co ti hrozí nejvíc, je, že si během tvojí rok a půl dlouhé cesty cesty výcvikem zkalibruješ kompas a zjistíš, že sice jedeš rychle, rozhodně, sebevědomě a (možná) bezpečně, ale úplně blbým směrem. A že pokud chceš dojet do svého (opravdového, pravdivého) cíle, tak nejspíš přijdeš o pohodlí, o teplé místo na gauči u telky, o investice (do svých iluzí)… A že budeš muset zastavit, couvnout, otočit se a vyrazit tím správným směrem. Nechat za sebou balast a blbiny a znovu vyjet. Bez podrobné mapy, bez pojištění a telefonu na odtahovku. Je to dobrodružný a nejistý podnik určený jen pro „nezodpovědné“ šílence s vlastním názorem.

Je to risk si takhle nechat výcvikem a kruhem parťáků a mentorů hrábnout do (s)vědomí. Lepší je to vůbec nepokoušet a pěkně si to „pytlíkovat“ postaru podle hesla „pokud to funguje, nešahej na to“.

Ta zásadní otázka, kterou ale v kruhu dostaneš (a budeš ji muset zodpovědět sám sobě) je následující:

„A fakt ti to funguje?“

 

Karel Tůma

Karel Tůma
Průvodce mužských kruhů a výcviků, průvodce procesem hledání vize. Skupinový, individuální a firemní mentor. Vyškolený ve vedení councilu (poradního kruhu), systemických konstelací, individuální systemice, praktické kineziologii a dalších metodách osobního rozvoje. Několik let asistence a vedení skupin výcviku Mužská síla. Na svém vlastním rozvoji, na nalézání správných odpovědí na svoje vlastní “Proč?” pracuje odjakživa. Zralý muž s jiným úhlem pohledu. Taky otec, manžel, normální uzemněný chlápek s více než padesátiletou praxí života.

Nejcennějším (tedy podle mě), co má člověk k dispozici, je možnost volby. Možnost volby odlišuje člověka od naprosté většiny ostatních živých tvorů. Volíme, vybíráme si téměř neustále… od toho, co si dáme teď jídlu nebo jaký si koupit mobil až po to, co svojí energií budeme podporovat a co ne a nakonec až třeba po “bez čeho nemá smysl žít”.

Výzvou je, vybírat si pokud možno vědomě a s odpovědností za (vý)následky svojí volby. A taky pokud možno bez omezení, programů, zvyků a kulturních a rodinných předurčení a jiných “dogmat”. Volit to, co podporuje Život, jeho rozvoj a prosperitu.

Největším smyslem života pak je, volit si tak, aby moje činy a můj vliv na okolí (moje stopa) měly pozitivní dopad na mě samotného, na moje nejbližší okolí i na celou komunitu.

K tomu tak nějak patří i “péče o vědomí” ostatních lidí. O něj pečuji jako mentor mužského kruhu, osobní mentor, ale i jako otec, manžel, kolega v práci nebo třeba chlapík, co čeká na stejný autobus jako ty…